ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПАЦІЕНТА
ПРО ЕЗОФАГОГАСТРОДУОДЕНОСКОПІЮ
Езофагогастродуоденоскопія (також відома як гастроскопія) – метод обстеження, що дає можливість дослідити стан слизової оболонки стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки за допомогою ендоскопу (зонду) невеликого (до 1 см) діаметру, що вводиться через рот. Складна конструкція ендоскопу передбачає не тільки огляд слизової оболонки, але й при необхідності, проведення різноманітних маніпуляцій та операцій (взяття слизової для гістологічного дослідження – біопсія; зупинка кровотечі, видалення поліпів та сторонніх тіл та інші) шляхом введення додаткового інструментарію через спеціальний отвір апарату (біопсійний або інструментальний канал).
КОЛИ ПРИЗНАЧАЮТЬ ЕЗОФАГОГАСТРОДУОДЕНОСКОПІЮ?
При скаргах на біль у животі, нудоту, блювоту, печію, при порушені ковтання їжі та інших розладах у діяльності шлунково-кишкового тракту лікарем призначається езофагогастродуоденоскопія. Проведення гастроскопії надає можливість виявити злоякісні утворення та гістологічно підтвердити їх. До того ж езофагогастродуоденоскопія дозволяє виявляти злоякісні утворення на ранніх стадіях (жоден з інших методів дослідження не має такої можливості) та виявити захворювання, які можуть привести до раку. Також це незамінний, найбільш інформативний метод дослідження при діагностиці та лікуванні шлунково-кишкових кровотеч.
ЯКА ПІДГОТОВКА НЕОБХІДНА?
Езофагогастродуоденоскопія проводиться натщесерце, тобто не можна приймати їжу на протязі 6-8 годин. Додаткову інформацію можна отримати у лікаря. Інколи для успішного проведення процедури застосовуються заспокійливі препарати, що потребує наявності супроводжуючих, а також унеможливлює керування автомобілем. На даний час в окремих клініках використовується тотальна внутрішньовенна анестезія з короткотривалою дією, після чого через 20-30 хвилин можна сідати за кермо автомобіля.
Перед проведенням ендоскопічного дослідження необхідно ознайомити лікаря з результатами попередніх обстежень, зокрема, рентгенологічних з використанням контрасту, ендоскопічних та інших. Також необхідно повідомити лікаря про стан свого здоров’я (про перенесені та наявні захворювання, алергії, перенесені операції на органах черевної та грудної порожнини тощо).
ЯКІ ВІДЧУТТЯ ПІД ЧАС ГАСТРОСКОПІЇ ?
Перед початком обстеження Вам зроблять зрошення ротової порожнини місцевим анестетиком або, в деяких випадках, для більшого розслаблення, при проведенні довгострокових процедур тотальну внутрішньовенну анестезію. В положенні на лівому боці ендоскоп вводиться м’яко, без зусиль під контролем зору через рот у стравохід, просуваючись далі у шлунок та дванадцятипалу кишку. Наявність ендоскопу у ротовій порожнині подразнює корінь язика, але не заважає повноцінному диханню.
ЩО ОЧІКУЄТЬСЯ ПІСЛЯ ЕЗОФАГОГАСТРОДУОДЕНОСКОПІЇ?
При проведенні ендоскопічного дослідження в амбулаторних умовах (поліклініка, діагностичний центр тощо) пацієнт перебуває під спостереженням на протязі 5-30 хвилин, до припинення дії анестетика.
Якщо проводилась тотальна внутрішньовенна анестезія, то цей період може бути подовженим. Після обстеження пацієнт може відчути здуття живота за рахунок повітря, яке вводиться в порожнину шлунку, неприємні відчуття у горлі, що проходять на протязі доби. Приймати їжу, пити дозволяється після повного припинення дії анестетика (вільне ковтання, відсутність кому у горлі) або після додаткової інформації лікаря, який проводив дослідження.
Висновок проведеної езофагогастродуоденоскопії пацієнт отримую від лікаря одразу після процедури, йому також в усній формі надаються пояснення про виявлені зміни та рекомендації щодо подальшого спостереження та консультацій інших спеціалістів. Додатковий час необхідно при проведенні біопсії (гістологічний метод обстеження слизової), що виконується на протязі 6-10 днів.
ЯКІ УСКЛАДНЕННЯ МОЖУТЬ БУТИ?
Діагностична езофагогастродуоденоскопія, що виконана кваліфікованим лікарем вкрай рідко призводить до ускладнень. Частіше всього це незначний біль або неприємне подразнення у горлі, що проходить після кількаразового полоскання ротової порожнини антисептиками. Ендоскопічні маніпуляції та операції можуть супроводжуватися виникнення кровотечі або розриву (перфорації) стінки органу. Якщо ускладнення виникає під час проведення обстеження, лікар-ендоскопіст діагностує його та приймає невідкладні дії до його усунення. Якщо ускладнення виникають через деякий час після проведення обстеження або втручання (дома або в палаті) та проявляються болісним неможливим ковтанням, здуттям шиї, біллю за грудиною чи у животі, ознобом, лихоманкою, блювотою кров’ю або чорною рідиною (кавова гуща), чорним стільцем – необхідно негайно звернутись до лікаря або визвати карету швидкої допомоги.
Якщо у Вас виникають різні питання щодо необхідності проведення езофагогастродуоденоскопії, наявності альтернативних методів дослідження та їх інформативності обов’язково обговорюйте це зі своїм лікарем або зверніться за консультацією до спеціаліста, який займається ендоскопічними методами дослідження та лікування до проведення ендоскопії!